2021 yılında “Anıt Ağaç” olarak tescillenerek koruma altına alınan Sinop'un Türkeli ilçesine bağlı Akçabük köyündeki tarihi “Koca Meşe” için bakım ve iyileştirme çalışmaları başladı.


Akçabük köyünde kültür varlıkları çatısı altında yer alan ve “Anıt Ağaç” statüsü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca koruma altına alınan tarihi “Koca Meşe’nin bakım, onarım, iyileştirme ve ağacın ömrünü uzatmaya dönük işlemler ile gerekli ilaçlamalar yapıldı.
Köy Muhtarı Niyazi Karagülle, “Yoğun uğraş ve gayretlerimizin neticesinde anıt ağaç tacını başına taktığımız kadim ağacın ömrünün uzatılmasına dönük bakım işlerini başlatmış bulunuyoruz, kısa süre içerisinde 70'li yıllarda düşen yıldırımdan etkilenen dalın altına kafes direk dikilmesini bekliyoruz" dedi.
Ayrıca bakım ve onarımları yürüten firma yetkilisi, Türkiye genelinde çalışmalar yaptıklarını, çok ağaçlar gördüklerini ama bu ağaç kadar büyüğünü görmediklerini ifade ettiler. Yetkililer ayrıca, "1970'li yıllarda düşen yıldırımın yaraları bir nevi sarılmış olup, ana gövdeden ayrılma riski bulunan dalın ise en kısa sürede yeni bir yöntemle desteklenmesi sağlanacaktır. Rutin bakımlar belli aralıklarla ağacın sağlığı ve çevre güvenliği için devam edecektir" ifadelerini kullandılar.
Çalışmalar sırasında ayrıca, sembolik olarak yetkili firmaya koca meşenin yanında yazar Nail Karagülle’nin kaleme aldığı "Maziden Atiye Tam Bin Yıl" adlı eser hediye edildi.

İHA

RECEP YEŞİL İNŞAAT RECEP YEŞİL İNŞAAT

Editör: Mustafa Usta