Sinop’ta alternatif yem bitkisi olarak ekilen silajlık mısır hasadına başlandı.

Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı Akçaçam köyünde 1 dönümlük araziye ekilen silajlık mısır hasadından yaklaşık 5 ton ürün elde edildiği bildirildi.

Silajlık mısırın, diğer yem çeşitlerine göre daha besleyici ve daha ucuz olduğunu dile getiren çitçi İsmail Bostan, “Silajda mısırlarımız çok güzel. Silaj, hayvan için çok değerli bir besin kaynağı. Hayvanların bağırsaklarını çalıştırmak için, süt verimini, besin değerini arttırmak için güzel bir yem bitkisi. Son yıllardan artan maliyetlerden dolayı silajın değeri de arttı. Silajı zamanında yapmak önemli. Bazı çiftçilerimiz silajı sütlek yapıyor. Sütlek yaptığı zaman hiçbir işe yaramaz. Silajın peynir kıvamını alması lazım. Silajın kalitesini arttırmak için zamanında yapılması gerekiyor. Bizim silajımızın kalitesi çok güzel. Boyu, başı, kellesi çok güzel. Silaja iyi bakıldığı zaman 1 dönüm yerden yaklaşık 5 ton verim alınıyor, yeter ki gübresi ve bakımı iyi olsun. Benim 10 dönüm yerim vardı. Yaklaşık 50 ton silaj aldım. Bir de köyde domuzlardan çok zararımız var. Domuzlar tarlalarımıza çok zarar verdi. Biz elektrikli çit çektik, domuzdan bir zararımız olmadı. Fakat çekmeyenlerin çok büyük zararı var. Tarım İl Müdürlükleri bu yabani hayvanlara karşı önlem almaları gerekir. Çünkü ayılar da mahallenin köylerini bastı artık. Bazı arkadaşlarımızın meyve ağaçlarına çok zarar verdi.” İfadelerine yer verdi.

Silaj nedir?

TEFECİLİK YAPAN SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ TEFECİLİK YAPAN SUÇ ÖRGÜTÜ ÇÖKERTİLDİ

Yeşil ve su bakımından zengin yemlerin havasız ortamda fermantasyona uğratılarak (ekşitilerek) saklanmasına silolama, bu işlem sonucu elde edilen yeme de silo yemi veya silaj denir.

 

Editör: Mustafa Usta