Sinop’ta Geleneksel Çocuk Oyunları Şenlik Haftası kapsamında, Yüz Yüze 100 Oyun, Çocuk Oyunu Şenlikleri düzenlendi.

Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi, Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sinop Üniversitesi iş birliğiyle Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen etkinliklerde çocuklar geleneksel oyunları sergiledi.

ARACIN ÇARPTIĞI ÇAKAL TELEF OLDU ARACIN ÇARPTIĞI ÇAKAL TELEF OLDU

Program açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirdi. Cebeci, konuşmasında; “Çocuklar dünyayı ve kendilerini oyun yoluyla öğrenirler ve kendilerini oyun yoluyla ifade ederler. Çalışma hayatı ve toplumsal ilişkiler için ihtiyaç duyulan öz güven gibi yeterlilikler erken yaşlardan itibaren oyun oynama yoluyla edinilmektedir. Diğer taraftan günümüzde birçok faydası bulunan teknolojinin, gereğinden fazla ve bilinçsiz kullanımının sonuçları hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu çerçevede çocukların ve gençlerin bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal iyi olma hallerini ve sosyal yönlerini geliştirecek; doğal ortamları olan okulda arkadaşlarıyla uyum içerisinde oynayarak vakitlerini daha iyi değerlendirebilmelerine imkân sağlayacak oyunların çocuklarımızın hayatında yeniden öne çıkarılması büyük önem arz etmektedir. Değerlerimizi gelecek nesillere aktararak kültürümüzü yaşatmanın önemli bir parçası olan geleneksel oyunlarımızı küçükten büyüğe her yaştan bireyin öğrenmesi ve yaşamlarına dâhil  edebilmesi amacıyla bakanlığımızın başlattığı bu projeye bizlerde sahip çıkıyoruz. Millî Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Sayın Yusuf Tekin’in belirttiği üzere “Cumhuriyet’in 100. yılı Eğitimin Yüzyılı olacak.” hedefiyle geleneksel oyunlarımızın ve kültürümüzün okullarımızda canlandırılması sürecinde ilimizdeki çalışmalarımızda bizlerden desteklerini esirgemeyen Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Şakir Taşdemir’e, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı, Spor Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerine ve öğrencilerine programın düzenlenmesinde emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Daha sonra Şehit Halil Özdoğru Orta Okul Öğrencileri tarafından hazırlanan Halk Oyunları gösterisi sergilendi. Halk oyunları ardından minik öğrencileri sırasıyla güreş gösterilerinde hünerlerini sergiledi. Program sırasıyla halat çekme, bilek güreşi, çuvallı koşu yarışı, sandalye kapmaca, yakan top, bilek güreşi oyunları oynandı.

Öte yandan düzenlenen etkinliklere, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, Sinop Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Karaduman, İl Genel Meclisi Başkanı Ersin Yaman, YEDAŞ İl Müdürü Koray Keseroğlu, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, STK temsilcileri, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci katıldı. Uğur Mumcu Meydanı’nda düzenlenen etkinliklere vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.
CocukkkD S C 0005D S C 0011D S C 0009D S C 9986D S C 9980D S C 9993

Editör: Mustafa Usta