SİNOP’TA TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ SİNOP’TA TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kaçır ile bir araya gelerek Sinop Üniversitesinde kurulması planlanan TEKNOKENT projesini görüştü.

Görüşmede TEKNOKENT’in kurulmasına ilişkin Bakan Kaçır’dan destek sözü aldıklarını belirten Maviş, yer tahsis işlemlerinin tamamlanmasının ardından, sürecin resmi başvuru aşamasına geldiğini belirtti.

TEKNOKNET’in hem Sinop Üniversitesindeki öğretim elemanları ve öğrencilere hem de sanayi sektöründeki firmalara hizmet vereceğini kaydeden Maviş, TEKNOKENT’in Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra Sinop’a istihdam anlamında da önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

“SİNOP SAVUNMA SANAYİNİN ÖNCÜ ŞEHİRLERDEN OLABİLİR”

Türkiye’nin savunma sanayi atılımında önemli test merkezlerinden birinin Sinop’ta olduğunu hatırlatan Maviş,  “Sinop Test Merkezi’nde ASELSAN-ROKETSAN işbirliğinde SİPER füzesi, Milli Uzay Programı kapsamında Ay’a gönderilmesi planlanan insansız uzay aracında kullanılacak Sonda roketi ile ROKETSAN tarafından geliştirilen SUNGUR ve ATMACA füzelerinin testleri Sinopumuzda yapılmıştı. Bu bağlamda ilimizde kurulacak bir TEKNOKENT’ın, savunma sanayi firmlarının da faydalanabileceği bir potansiyeli bulunuyor. TEKNOKENT’in kurulması ile Sinopumuz savunma sanayimizin öncü şehirlerinden olabilir. Tüm çabamız bunun için” ifadelerini kullandı.

Maviş, TEKNOKENT’in kuruluşuna ilişkin yakın zamanda güzel haberler paylaşacaklarını belirterek, destekleri için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a teşekkür etti.

Editör: Mustafa Usta