TÜRKİYE'NİN İŞSİZLİK ORANI EN DÜŞÜK İLİ SİNOP: EMEKLİ ŞEHRİ VE GENÇ NÜFUS AZ TÜRKİYE'NİN İŞSİZLİK ORANI EN DÜŞÜK İLİ SİNOP: EMEKLİ ŞEHRİ VE GENÇ NÜFUS AZSinop’ta nesli tükenmekte olan caretta caretta cinsi kaplumbağa, sahilde kumun içinde ölü halde bulundu.

Türkiye’de genellikle Akdeniz Bölgesinde görülen ve nesli tükenmekte olan caretta caretta ilk defa Sinop’un Akliman sahilinden görüldü. Caretta Caretta Sinop Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkilileri tarafından bulunduğu konumdan alınarak incelemeye götürüldü.

Caretta carettayı bulan Atilla Korkmaz, ”Bugün değişiklik olsun diye Akliman sahiline gelmiştim. Sahilde yürürken bir cisim gördüm. Hafif bir şekilde etrafını eşelerken baktım ki kumun içerisinde büyük bir kaplumbağa var. Biraz daha eşeledim ve caretta caretta çıktı. Karadeniz Bölgesinde ilk defa böyle bir şeyle karşı karşıya kaldım. Bu tür hayvanlar benim bildiği Antalya gibi sıcak bölgelerde daha çok olur. Daha sonra 112’yi arayarak arkadaşlara haber verdim. Onlar da yarım saat içerisinde geldiler ve olayı yerinde gördüler. Bu hayvan acaba nasıl öldü? Üstünden bir şey mi geçti? Nasıl geldi buraya. O meçhul tabi.” İfadelerine yer verdi.


 

Editör: Mustafa Usta