Sinop Valiliği tarafından düzenlenen toplantıda, Sinop İl Güvenlik ve Asayiş Bilgilendirme Toplantısı’nda yılın ilk çeyreğindeki güvenlik uygulamaları değerlendirildi.

Sinop Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Sinop'un güvenliği ve asayişiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Özarslan, yapılan güvenlik çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi.


Konuşmasına Sinoplu vatandaşların Ramazan ayını ve yaklaşan Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek başlayan Vali Özarslan, 2024’ün ilk çeyreğinde Sinop’ta yapılan güvenlik çalışmaları değerlendirdi. Özarslan, konuşmasında şunları söyledi; “İlimiz genelinde 2024 yılının ilk 3 ayında 1701 olay meydana gelmiştir. Bu olayların %96’sını aydınlattık. Vuku bulan suçların faillerine ulaşılması ve olayların aydınlatılması bizim için çok önemlidir. Olayların %96’sını aydınlatmamız başarıdır ama tabii ki olayların %100’ünü aydınlatmak için de gerekli çabayı gösteriyoruz. Güvenlik görevlilerimizce 2024’ün ilk 3 ayında gerçekleştirilen huzur operasyonlarında 128 bin 88 araç, 114 bin 947 şahıs sorgulanmış, 999 umuma açık iş yeri ve 28 günü birlik yer denetimi yapılmıştır. Yapılan bu huzur uygulamaları sonucunda 37 tabanca, 11 av tüfeği ele geçirilmiş ve 409 şahıs yakalanmıştır. Kesinleşmiş hapis cezası bulunan 254 şahıs yakalanmış, bu şahıslardan 63’ü tutuklanarak ceza infaz kurumlarına teslim edilmiştir. Bir diğer önemli husus da narkotik operasyonlarımızdır. 2024 yılının ilk 3 ayında 72 adet narkotik operasyonu gerçekleştirdik. Bu operasyonlarda 116 şüpheli şahıs yakalanmış, bu şahıslardan 10’u tutuklanmıştır. Gerçekleştirilen bu operasyonlarımızda 2763 gram bonzai, 716 gram esrar, 32 gram skunk, 15 gram metamfetamin ve 101 adet sentetik ecza ele geçirilmiştir. Kaçakçılık ve organize suçlar kapsamında ise güvenlik birimlerimizce yılın ilk 3 ayında yapılan çalışmalarda 343 bin 786 adet makaron, 450 paket kaçak sigara, 1298 adet çeşitli gümrük kaçağı malzeme, 9 adet tabanca, 225 litre kaçak alkol ve 70 kilogram kaçak tütün ele geçirilmiştir. Kıymetli Sinoplular. Şunu bilmenizi isterim ki uyuşturucu tacirlerinin gençlerimizi zehirlemesine, aranan şahısların vatandaşlarımızın huzur ve güvenliklerini tehdit etmelerine asla müsaade etmeyeceğiz. İzinsiz ve ruhsatsız silah taşıyanlara göz açtırmayacağız. Gerek anket sonuçları, gerekse vatandaşlarımızdan aldığımız geri bildirimler gösteriyor ki hemşehrilerimiz Sinop’ta alınan güvenlik tedbirlerinden, asayiş olaylarına müdahale süresinden, suçların aydınlatılmasından ve biraz önce bahsettiğim operasyonlardan çok ama çok memnunlar. Bu gururu bizlere yaşatan fedakâr güvenlik birimlerimizin, başta amirlerine ve tüm görevlilerine çok teşekkür ediyorum. Kendilerini canı gönülden kutluyorum. 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yeni seçilen belediye başkanlarımıza, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelerimize ve muhtarlarımıza başarılar diliyorum. Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Bu vesileyle savunma hakkının temsilcileri olan tüm avukatlarımızın 5 Nisan Dünya Avukatlar Günü’nü kutluyor, kahraman polislerimizin yaklaşmakta olan 10 Nisan Polis Haftası’nı da tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Toplantıya Vali Yardımcısı Abdullah Şahin, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ferhat Kuran, İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner ve TCSG-72 Komutanı SG Kd. Yzb. Mustafa Eray katıldı.

TFF’NİN SİNOP İL ADAY HAKEM KURSU AÇILIYOR TFF’NİN SİNOP İL ADAY HAKEM KURSU AÇILIYOR

Editör: Mustafa Usta