TÜRKİYE’DE EN UZUN GÜNDÜZÜ SİNOP YAŞADI TÜRKİYE’DE EN UZUN GÜNDÜZÜ SİNOP YAŞADISinop’ta, arıcılar kaliteli bal üretmek için 4-5 aylık mesailerine başladı.

Sinop’ta, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte il ve ilçe köylerine gelmeye başlayan gezgin arıcılar, özellikle kaliteli kestane balı üretmek için 4-5 aylık mesailerine başladı.

Kışı sıcak bölgelerde geçiren arıcılar, havaların ısınmaya başlamasıyla Haziran ayında kovanlarını kamyonlara yükleyerek Sinop’un il ve ilçelerinde bulunan köylerdeki alanlara getiriyor. Sinop’un zengin bitki örtüsüne sahip il ve ilçe köylerine kovanlarını yerleştiren arıcılar, 4-5 ay sürecek zorlu mesailerine başladı. Kovanları kontrol edip çıtaları onarmaya başlayan arıcılar, gece gündüz demeden meşakkatli bir çalışma yürütüyor. Çadır ve barakalarda kalarak teknolojiden uzakta doğayla iç içe yaşamlarını sürdüren ve her türlü doğa şartına göğüs geren arıcılar, bu sıralar tatlı bir heyecanla işlerini yapıyor. Kaliteli bal üretmek için yoğun bir çalışma yürüten arıcılar, bin bir emek harcadıkları arıların bal sağımını ağustos ayının ortalarına doğru yapıyor. Arıcılar, ürettikleri balı satarak gelir elde ediyor.

Editör: Mustafa Usta