Sinop’ta 18-24 Eylül tarihleri Ahilik Kültür Haftası kapsamında tören düzenlendi.

Tören Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Sinop Valisi Mustafa Özarslan bir konuşma yaptı. Vali Özarslan, yaptığı konuşmada; “13. Yüzyılda Anadolu topraklarında temelleri atılan Ahilik, ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik, yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas almıştır. Muhtevasındaki, sürekli eğitim, çalışkanlık, kanaat, dürüstlük, hamd ve şükür gibi değerlere bağlı kalan Ahilik teşkilatı, istikrarlı bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir” diyen Ahi Evran; ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri ile günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza rehber olmaya devam etmektedir. Değerli Sinoplular Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir medeniyetinde, esnaf ve sanatkarın bu kadar köklü bir geleneğe, bu kadar önemli bir vazife anlayışına sahip olduğu görülmemiştir. Böyle bir kültüre ve camiaya sahip olmak, hem geçmişimiz, hem bugünümüz hem de geleceğimiz adına iftihar vesilesidir. Asırlar öncesinden günümüze uzanan, yeni nesillerin yoluna ışık tutacak olan Ahilik geleneği, Türkiye Yüzyılı hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen milletimizin, manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir. Ahi Evran-ı Veli’yi örnek alıp, miras bıraktığı iş ahlakını ve çalışma disiplinini kendine düstur edinerek, 2023 yılında, İlin Ahisi seçilen Mehmet Tütüncü’yü, İlin Kalfası seçilen Uğur Can Tiftik’i ve İlin çırağı seçilen Emircan Asna kardeşimizi tebrik ediyorum. Bu ahlak ve çalışkanlıklarının devam etmesi temennisiyle, esnaflık ve ticaret hayatlarında başarılarının devamını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli başta olmak üzere; ebediyete kavuşan tüm ahilerimizi ve ustalarımızı rahmet ve hürmetle yad ediyorum. Ahilik düsturuyla şuurlu bir nesil yetişmesi için gayret gösteren odalarımızın başkan ve yöneticilerine, esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.” Dedi.

Ardından konuşan Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel; “’Günümüzde esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumlar; ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir. İşinde daima ‘’iyiyi, doğruyu, güzeli’’ benimsemiş olan ahilik kurumunun bu yanlarını yeni nesillere aktarmak, öğretmek, ibadet niyetiyle ‘’Kazanan kimse Allah’ın sevgili kuludur’’ hadisi şerifi ilkesi ile çalışmak, işini düzgün yapmak, müşterilerin güvenini zedeleyecek davranış ve konuşmalardan kaçınmak, kusurlu malına sahip çıkmak gibi evrensel ilkeleri ticarete hakim kılmak amacıyla ahilik önem kazanarak kutlanmaya başlamıştır.’’ diye konuştu.

SİNOP İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI ERSİN YAMAN OLDU SİNOP İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI ERSİN YAMAN OLDU

Konuşmaların ardından yılın Ahisi seçilen Mehmet Tütüncü’ye Ahi kaftanı Vali Özarslan, tarafından giydirilerek plaket takdim edildi. Yılın çırağı Emircan Asna, yılın kalfası Uğurcan Tiftik seçildi. Tören sonunda Vali Mustafa Özarslan, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ile birlikte vatandaşlara aşure ikram etti.

Törene Sinop Valisi Mustafa Özarslan, İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

 

 

Editör: Mustafa Usta