2023-2024 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısı sona erdi. Sinop'ta 192 eğitim kurumunda 34 bin 915 öğrenci ve 2 bin 913 öğretmen için dün tatil zili çaldı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sinop’ta da karne heyecanı yaşandı. Sinop il genelinde 192 eğitim kurumunda 34 bin 915 öğrenci ve 2 bin 913 öğretmen 16 gün sürecek olan tatil öncesinde dün son kez okula geldi. Sabahın erken saatlerinden itibaren okullara koşan öğrenciler, karne almak için birbirleri ile kıyasıya yarıştı. Öğrenciler yoğun bir tempo içerisinde geçen yarı yılın çalışmalarını not olarak değerlendirildiği ve tatlı bir heyecanla beklenen karnelerini öğretmenlerinin elinden aldı. Öğretmenleri karneleri dağıtırken, öğrencilere tatillerini sağlıklı bir şekilde planlamalarını ve değerlendirmelerini tavsiye etti. Öğrencilerin bu mutluluğuna veliler de ortak oldu. 

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, yaptığı açıklamada, öğrencilerin tatilini verimli geçirmesi tavsiyesinde bulundu. Cebeci, “Yarınlarımızın umudu olan sizlerin bir dönem boyunca sergilediği performansın geri bildirimi olan karne heyecanınızı içtenlikle paylaşıyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyorum. Dönem boyunca yeni bilgi ve becerilerle birçok kazanım edindiniz. Notlarınız ne olursa olsun umudunuzu, inancınızı ve güveninizi diri tutmalı, her saniyesi kıymetli olan zamanınızı en iyi şekilde değerlendirerek kendinizi her daim geliştirmelisiniz.  İki haftalık tatil döneminde, ekran karşısında geçireceğiniz süreyi sınırlandırarak kitap okumanın tadına varmalı, kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlere katılarak ailenizle, arkadaşlarınızla değerli zamanlar geçirmelisiniz.” dedi.

SİNOP’TA PATLAYAN TRAFO TARLAYI YAKTI SİNOP’TA PATLAYAN TRAFO TARLAYI YAKTI

“BU YOLDA HEP BİRLİKTE OMUZ OMUZA YÜRÜMEKTEYİZ”

Öğrenmelere de seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, “Ülkemizi çağın ilerisine taşımak ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimizi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetiştirmek için bu yolda hep birlikte omuz omuza yürümekteyiz. Sizler, gönüllere dokunmak suretiyle, sadece öğrencilerinize değil bütün bir topluma yön veren mesleği icra etmektesiniz. Birinci dönemi ardımızda bırakırken yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın hem akademik hem de ahlaki olarak gelişmeleri için gösterdiğiniz gayretten ve yaptığınız tüm güzel çalışmalardan dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir tatil dönemi geçirmenizi diliyorum.” ifadelerini kullandı.

“SİZLERİN SEVGİ, İLGİ VE DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Karne kavramının çocuklara iyi anlatılması ve veliler tarafından da iyi anlaşılması gerektiğini belirten Cebeci, “Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın bir dönem boyunca verdikleri emeklerin geri bildirimini aldıkları bugünde çocuklarımızın başarılarını sadece karne notlarından ibaret görmemeli, davranış ve tutumlarıyla da değerlendirmeli ve onları her alanda desteklemelisiniz. Çocuklarımızın her anlamda sağlıklı birer yetişkin olabilmeleri ve donanımlı hale gelebilmelerinde sizlerin sevgi, ilgi ve desteğinin çok önemli bir yer teşkil ettiğini unutmayalım. Bu duygu ve düşüncelerle geleceğimizin umudu, ülkemizin istikbali olan çocuklarımızı sadece akademik bilgilerle donanmış bireyler olarak değil, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif yönleri gelişmiş bir insan olarak da yetiştirmek gayesiyle çıktığımız yolda, ilimizin ve ülkemizin eğitim öğretim sürecine katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyor; tüm öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlıklı ve huzurlu bir tatil dönemi geçirmelerini diliyorum.” dedi.

Editör: Mustafa Usta