Sinop'ta, Dünya Ormancılık Haftası nedeniyle fidan dikme programı düzenlendi.  

Sinop'ta, Dünya Ormancılık Haftası nedeniyle gerçekleşen programda 300 fidan toprakla buluştu.

Osmaniye Mahallesi’nde düzenlenen fidan dikme programına Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, Sinop İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, Sinop İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci, Sinop Orman Bölge Müdürü Celal Kanbur ve öğrenciler katıldı.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Sinop Orman Bölge Müdürü Celal Kanbur; “Doğal güzellikleriyle göz kamaştıran, huzur kaynağımız, nefesimizin garantisi, su kaynaklarımızın ve topraklarımızın koruyucusu, ekosistemimizin denge unsuru olarak yaşam dinamiğimiz haline gelen bu değerli hazineyi, ‘Ormanlarımızı’, korumak ve arttırarak geçmişten geleceğe iletmek en mühim vazifemizdir. Bugün burada tanık olduğunuz ağaçlandırma çalışmalarını sadece özel günlerde gerçekleştirmiyor, kıymetli topraklarımızı fidan dikim dönemleri boyunca binlerce fidanla buluşturmaya devam ediyoruz. Yüzde 64’lük orman alanıyla ülkemizin 6. en büyük orman alanına sahip Sinop İlimizde, ağaçlandırma çalışmaları kadar koruma sorumluluğumuzun da bilinciyle, canımız pahasına ormanlarımızı gelecek kuşaklara aktarma düsturuyla hareket ediyoruz. Yenilenebilir ve sürdürülebilir bu değerli mirası, ‘Yeşil Vatanımızı’ savunmaya, orman alanlarımızı gün geçtikte büyütüp, geliştirmeye ve bu bilinci yayarak arttırmaya devam edeceğiz.” Dedi.

Ardından konuşan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, anızların yakılmaması gerektiğini belirterek ,”Ormanlarımız, ağaçlarımız çocuklarımız gibi, gençlerimiz gibi ülkemizin, yetiş vatanımızın süsü ve zenginliği. Onun için ben her zaman çocuklarımızı, ormanlarımızı, fidanlarımızı hep birbirine benzetirim. Benzetmemizde de fayda var. Çünkü fidanlarımız da geleceğimiz, bu yavrularımız da geleceğimiz. İkisine de gözümüz gibi bakmamız lazım. İkisine de değer verip yetiştirmemiz lazım. Çocuklarımız milletimizin, devletimizin, geleceğimizin teminatı. Şimdi dikeceğimiz fidanlarımız mevcut ormanlarımız, ağaçlarımız da topraklarımızın, vatanımızın geleceğin bekçileri. İkisi bir ara geldiği zaman yeşil vatan diyoruz, cennet vatan diyoruz. Nisan ayı bizim açımızdan çok önemli. Çünkü bu ayda rakamlarımız yüksek. Yangın sayılarımız fazla. Klasik olarak da haziran, temmuz ve ağustos aylarında duyarlı olmamız lazım. Bu konuda ziraat odalarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı ortak çalışma yapmaya davet ediyorum. Lütfen anızlarımızı yakmayalım. Anızlar da bir canlı. Geri dönüşüm unsuru olarak toprakla onların buluşması lazım.” diye konuştu.

Vali Özarslan’ın, konuşmasının ardından fidan dikimi gerçekleştirdi.

D J I 1190D J I 1199Aaa94624 A6E7 4D20 93Df Ee7309Aa728738774018 A455 46B4 8Abc C8999A50452B

SİNOP’TA UYUŞTURUCU OPERASYONU:3 GÖZALTI SİNOP’TA UYUŞTURUCU OPERASYONU:3 GÖZALTI

Editör: Mustafa Usta