SİNOP’TA YANGIN: ÇAM AĞAÇLARI ZARAR GÖRDÜ SİNOP’TA YANGIN: ÇAM AĞAÇLARI ZARAR GÖRDÜSinop'ta ferman, berat, plan, kroki ve resim gibi materyallerden oluşan 31 eserin yer aldığı “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Sinop” sergisi açıldı.

Sabahattin Ali Kültür Merkezinde düzenlenen açılış programında selamlama konuşmasını yapan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, “Devlet erkanı tarafından kaleme alınan emir ve talimatların içeriğini oluşturan arşiv belgeleri, devlet ve toplum hafızasını barındıran, günümüze ışık tutan, tarihimizdeki önemli gelişmeler hakkında bize bilgi veren önemli unsurların başında gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı envanterinde bulunan, Sinop ilimiz ile ilgili Osmanlı dönemine ait ferman, berat, plan, kroki ve resim gibi materyalin tespiti ve edinimi konusunda girişimde bulunulmuş ve 31 adet her biri diğerinden kıymetli arşiv malzemeleri bir araya getirilerek siz değerli Sinop halkının ve misafirlerimizin beğenilerine sunulan bu sergimiz hazırlanmıştır” dedi.
“Osmanlı Arşiv Belgelerinde Sinop” konulu sergi Protokol üyelerinin kurdele kesiminin ardından hep birlikte gezildi. Açılış programına Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, kurum amirleri, akademik ve idari personeller, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Editör: Mustafa Usta