Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan Radyo Kontrollü Model Uçak Kursunda lise öğrencileri kendi tasarladıkları model uçakları yapıyor. 14 öğrencinin katılım sağladığı kursta öğrenciler yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyor.

Sinop’ta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından lise öğrencilerine yönelik Radyo Kontrollü Model Uçak Kursu açıldı. Gençlerin havacılık alanındaki yeteneklerini geliştirmeye yönelik düzenlenen kursa 14 öğrenci katıldı.

Oluşturulan 4 takım Kargo Taşıma Hava Aracı, Silahlı İnsansız Hava Aracı, Can Kurtaran Destek Hava Aracı ve Harita Gözlem Yapma Aracı olmak üzere 4 farklı görev üstlendi. Öğrenciler kursta Temel Uçuş Teorisi, Temel Aerodinamik ve Basit Hava Aracı tasarımlarının nasıl yapılacağının deneyimini kazanıyor.

Öğrenciler şu günlerde kendi tasarım ve üretim tekniklerini belirledikleri eğitim uçağı üzerinde çalışmalar yapıyor. TEKNOFEST’e hazırlanan öğrenciler, ‘Gökberk’ adını verdikleri uçağı gökyüzüyle buluşturmak için gün sayıyor.  Havacılık alanında genç yeteneklere verilen destek ile Sinop’un teknolojik ve bilimsel gelişimine katkı sağlanması hedefleniyor.

“TAMAMEN KENDİMİZE ÖZGÜ BİR TASARIMIMIZ VAR”

Kursun verimli geçtiğini belirten Eğitmen İrfan Sivri, “Burada yaklaşık 2 ayı aşkın bir süredir lise öğrencilerimizle çalışmalar yürütüyoruz. Sinop ve merkezimizde belirli liselerden seçilmiş öğrencilerimizle beraber model uçak eğitimi yapmaktayız. Tamamen kendimize özgü bir tasarımımız var. Bu tasarımımızı kendi imkanlarımız doğrultusunda üreterek çocuklarımıza hem pilotajlık, hem tasarım, hem de üretim aşamasında model uçakçılığı sevdirmeye çalışıyoruz. Şu günlerde de bir eğitim uçağı tasarlıyoruz. Bu eğitim uçağımızı tamamladıktan sonra  çocuklarımız öğrenmiş oldukları pilotajlıkla, kendi ürettikleri uçakları inşallah uçurmaya başlayacaklar. Sonrasında arkasından gelen arkadaşlarına bu öğrendiklerini ve kazanımlarını aktarmış olacaklar.” diye konuştu.

SİNOP’TA TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ SİNOP’TA TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

İrfan Sivri son olarak, “Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Mehmet Kalyon’a, Sinop Gençlik Hizmetleri Müdürü Sayın Şükrü Özgenç’e ve Sinop Gençlik Merkezi Müdürü Sayın Şule Kayaçal'a projemize vermiş oldukları destek için ve bizlere yardımlarını eksik etmeyen gençlik liderlerimize, görevli arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

Kursta danışmanlık görevinde bulunan Gökberk Kökdemir de üzerinde çalıştıkları eğitim uçağı ile ilgili bilgiler verdi. Kökdemir, “Bu uçak ne tam manuel bir uçak,  ne tam otonom bir uçak. Bunu özellikle bu şekilde yapmamızın nedeni şu. Çocuklar burada uçuş eğitimi alacakları için biraz ellerinin alışması gerekiyor. O yüzden tamamen otonom olduğu zaman bir manası kalmıyor. Havada istenmeyen hareketler yaşanabilir. Hava durumundan kaynaklı, rüzgar gibi uçağa etki edecek durumlar olabilir. Ya da uçuş sırasında uçağa kontrol üzerinden aşırı kuvvet uygulanabilir. O yüzden bunları engelleyecek, onlara yardımcı olacak asistan bir sistem var bu uçağın içerisinde. Dolayısıyla burada bizim önceliğimiz arkadaşlara uçuş eğitimi alabilecekleri kumandaya, o hava aracına alışabilecekleri bir platform yapmaktı. O yüzden bu şekilde bir çalışma yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

TEKNOFEST’e katılmanın heyecanını yaşayan öğrenciler de, “Bizler burada her birimiz farklı görevler üstlenmiş durumda. Şuanda uçaklarımızda model aşamasındayız ve uçağımızı en kısa sürede tamamlayarak gökyüzüyle kavuşturmak istiyoruz. Görüyoruz ki dünyada havacılık ileri seviyede. Biz de bu havacılık üzerine ilerleyip daha büyük işler yapmak istiyoruz.” TEKNOFEST’te de kendimizi göstermek istiyoruz.” dediler.

Editör: Mustafa Usta