SİNOP’TA BEKLENEN FIRINA ETKİLİ OLMAYA BAŞLADI SİNOP’TA BEKLENEN FIRINA ETKİLİ OLMAYA BAŞLADISinop’ta 1 hafta önce serinlemek için girdiği denizde kaybolan 16 yaşındaki Ahmet Yusuf Mar’ı arama çalışmaları devam ediyor.

İstanbul’dan Sinop’a tatil için gelen Ahmet Yusuf Mar (16), 7 Eylül Perşembe günü serinlemek için girdiği Karadeniz’de rip akıntısına kapıldı. Mar’a ulaşmak için Sinop Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Sinop İl Emniyet Müdürlüğü dalgıçları, Sinop Belediyesi cankurtaran ekibi ilk günden bu yana seferber oldu. Arama kurtarma çalışmaları bugün gün boyunca devam etti. Şiddetli rüzgar ve dalgadan dolayı dalgıç ekipleri arama yapamadı. AFAD ekipleri gün boyunca kıyı boyunca sahil taraması yaptı. Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı helikopter gün boyunca havadan aramalara devam ederken, çocuğun ailesi ise olay yerinde bekleyişlerini sürdürüyor.

Sinop Valiliğinden yapılan açıklamada ise; “
İlimiz Akliman sahilinde rip akıntısına kapılan Ahmet Yusuf Mar’ı arama ve kurtarma çalışmaları Valiliğimiz koordinesinde havadan, karadan ve denizden aralıksız sürdürülmektedir.  Valiliğimiz koordinesinde; ilk andan itibaren ilgili kurumlar ve ekipler arasında gerekli planlama ve iş birliği yapılarak emniyet Müdürlüğü, AFAD İl Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sinop Belediyesi, İl Tarım Müdürlüğü ve UMKE birimlerimizden oluşan arama ve Kurtarma Ekipleri, dalgıç Timleri, can Kurtaran Ekibi, Off-Road Ekibi, Deniz Botları, Trol Gemisi İl Emniyet Müdürlüğü’ne ait 1 Drone ve Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı’na bağlı 1 Helikopter desteği ile toplam 94 personelin katıldığı arama ve kurtarma çalışmaları devam etmektedir.  Sahil Güvenlik DEGAK-01 Komutanlığı envanterindeki Mini-ROV (Uzaktan Kumandalı Su Altı Aracı) 12/09/2023 günü (yarın) icra edilecek arama kurtarma çalışmalarına dahil olacaktır. Gerze ve Ayancık İlçelerimizin Liman Başkanlıkları, Samsun Yakakent İlçesi Balıkçılar Kooperatifi ve Güvenlik birimlerimizce; balıkçılarımız ile tekne sahiplerinin konu hakkında duyarlı olmaları hususunda gerekli uyarılar yapılmıştır. “ ifadelerine  yer verildi.

 

Editör: Mustafa Usta