SİNOP’TA 2 KİŞİ BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ SİNOP’TA 2 KİŞİ BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ

Sinop'un Bektaşağı köyünde 6,5 dönüm araziye lavanta eken Filiz Özdemir, ilde lavanta ekimini yapan ilk kişi oldu. Ayrıca Özdemir’in ektiği lavanta tarlası Sinop için alternatif turizm rotası oldu.

Sinop’ta ilk kez 2020'de kadın girişimci Filiz Özdemir tarafından oluşturulan lavanta tarlalarının sayısı, her geçen yıl artış gösteriyor. İlkbahar aylarında ekilen lavanta yaz aylarında çiçek açıyor. Kadın girişimcilerce kentteki farklı köylerde oluşturulan ve bazıları çiçek açan lavanta tarlaları, göz alıcı mor rengiyle misafirlerini ağırlamaya başladı. Lavantanın yetiştirildiği tarlaları görmek için Lavanta Tarlasına gelen yerli ve yabancı turistler, güzel görüntü ve mis kokular eşliğinde gezmenin tadını çıkarıyor. Lavanta, üretimiyle ekonomiye katkı sağladığı kadar sunduğu eşsiz manzarasıyla da turizmi canlandırarak, fotoğraf tutkunları ile yerli turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Lavanta ekimini yapan Filiz Özdemir, olumlu dönüşler aldığını belirterek; “Başka şehirlerde lavanta bahçelerinde festival ve şenlikler oluyordu. Lavanta Sinop’ta ilk olduğu için, bende ses getirmek için tüm bayanları bir araya getirmek istedim. Kadın girişimci olarak Sinop’ta 3 bayan olarak lavanta bahçeleri yapıyoruz. Gelmek isteyen ya da gelemeyen bir çok kişi vardı. Bu etkinlik nedeniyle de herkesi bir araya topladık. Kadın girişimci olduğum için çok tebrik ve takdir alıyorum. Isparta’yı ayağımıza getirdiniz diyorlar. Bu sene turizme açılması da herkesi çok mutlu etti. İnşallah bahçelerimizi daha da büyük yapacağız. Daha da çok kitleye ulaşacağız. Beklediğimin üzerinde bir yoğunluk var. Hatta gelemeyenler de var. Hasadımızı haftaya yapacağız. Çünkü çiçeklerimizi artık griye döndü. Daha sonra da lavanta yağlarını çıkartacağız.” İfadelerine yer verdi.

Editör: TE Bilisim