SİNOP’TA TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ SİNOP’TA TURİZM HAFTASI KAPSAMINDA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİCHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sinop’ta “Adalet ve Kalkınma Partisi geldiğinde, 3 Kasım 2002'de en düşük emekli maaşı 1 buçuk asgari ücret düzeyindeydi. Yani sizinle hiç uğraşmasa, hiç ilişmese, düzeninizi bozmasa, bugün 17 bin lira asgari ücret, 26 bin lira maaş alıyor olacaktınız. Ama TÜİK'e göre yapacağım dedi. Enflasyona ezdirmeyeceğim dedi. Enflasyon kadar zam vereceğim dedi. TÜİK ne demek? TÜİK Tayyip'i üzmeyen istatistik kurumu. Tayyip beyi üzmediler ama sizi üzdüler.” Dedi.

31 Mart yerel seçimleri öncesi çalışmalarına devam CHP lideri Özgür Özel, partisi tarafından Sinop’ta düzenlenen mitinge katıldı. Özel’e CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Nazan Güneysu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Volkan Demir, Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Murat Çan, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan CHP Sinop İl Başkanı Aykut Cem Yalçınkaya, , CHP Sinop Belediye Başkan Adayı Metin Gürbüz eşlik etti.

İskele Meydanında balıkçı tekneleri ile karşılanan CHP lideri Özgür Özel burada vatandaşlara yaptığı konuşmada; “Adalet ve Kalkınma Partisi geldiğinde, 3 Kasım 2002'de en düşük emekli maaşı 1 buçuk asgari ücret düzeyindeydi. Yani sizinle hiç uğraşmasa, hiç ilişmese, düzeninizi bozmasa, bugün 17 bin lira asgari ücret, 26 bin lira maaş alıyor olacaktınız. Ama TÜİK'e göre yapacağım dedi. Enflasyona ezdirmeyeceğim dedi. Enflasyon kadar zam vereceğim dedi. TÜİK ne demek? TÜİK Tayyip'i üzmeyen istatistik kurumu. Tayyip beyi üzmediler ama sizi üzdüler. Gerçek enflasyon yüzde 120, TÜİK'e göre yüzde 68. En nihayetinde 7 bin 500 lirayı, 10 bin lira yapan yüzde 33'lük zamla sizi enflasyona ezdiren bir anlayış. Bir buçuk ay önce buna isyan ederek ilk toplantılarda emekliler sesimize ses olursanız, yanımıza gelirseniz, birlikte mücadele edersek diyerek çağrıda bulunmuştum. Tayyip bey de demişti ki, 'Türkiye yüzde 4.5 büyüyor, herkesin keyfi yerinde.' Özgür efendi de çıkmış emeklileri kışkırtmaya çalışıyor demişti. Ben söyledim, Her gün yeni ayaklar eklendi ayaklarımıza, yeni kulaklar işitmeye başladı, yeni kabuklar çatladı ve daha çok olduk ve işte bugün burada emeklilerimizle hep birlikteyiz. Emekliler bir elini kaldırsın Tayyip Bey bir görsün. Şimdi hep beraber hakkımızı almaya geldik. Ben her yerde söylüyorum hesap basit. Türkiye’de her hesap şaşar, altın hesabı şaşmaz. 3 Kasım 2002'de en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın satın alıyordu, bugün gittiğimizde 10 bin lirayla 2 buçuk çeyrek altın alıyoruz. Yani Tayyip Bey geldikten bugüne 5 buçuk çeyrek altın cepten gitmiş ama bir sefer değil. Bir çeyrek altın, bir çeyrek altın düşürse gider, gezdiği her yerde deli çıkar onu arar ama bir emekli değil, her emekli bir çeyrek altın değil, 5 buçuk çeyrek altın. Bir sefer değil, her ay maaş aldığında kaybediyor. Emekliler kaybettiklerini arayacaklar mı? Nerede arayacağız, söyleyeyim size bunu bir seçim sandığında kaybettiniz, onu bulacağınız yer yine bir seçim sandığıdır. 31 Mart'ta sandıkta kaybettiklerimizin hesabını soracağız.” Diye konuştu.

Editör: Mustafa Usta