SİNOP’TA 80 GRAM BONZAİ MADDESİ ELE GEÇİRİLDİ SİNOP’TA 80 GRAM BONZAİ MADDESİ ELE GEÇİRİLDİHarf İnkılabı’nı Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 95. yıl dönümü, düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı.

İlk tören Atatürk’ün Sinop’a ayak bastığı Limaniçi mevkisi İskele Meydanı’nda yapıldı. Meydanda toplanan vatandaşlar ve devlet erkanı, Atatürk’ün Sinop’a gelişini simgeleyen ve Türk bayraklarıyla donatılan balıkçı teknesini karşıladı. 95 yıl önce Atatürk’ün kente gelişinde çekilen fotoğrafı ve Türk bayrağını taşıyan öğrenciler tekneden inerek protokolü selamladı. Sinop Valisi Mustafa Özarslan, öğrencilerin verdiği Türk bayrağını öperek, öğrencilere teşekkür etti.

Ardından Vali Mustafa Özarslan ve beraberindeki heyet, kortej eşliğinde Atatürk’ün kente geldiğinde yürüdüğü yoldan geçerek Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Protokol üyeleri, yürüyüş boyunca vatandaşları selamladı. Vatandaşlarda yürüyüşe katılanlara alkışlarıyla eşlik etti.
Tören Valilik önündeki Atatürk Anıtı’nın önünde çelenk sunma programıyla devam etti Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra vali Mustafa Özarslan, Atatürk’ün Sinop’a geldiğinde istirahat ettiği ve günümüzde Adliye Sarayı olarak kullanılan binada bulunan şeref defterini imzaladı. Şeref defterini imzalayan vali Özarslan; “
Cumhuriyetimizin Kurucusu Aziz Atatürk Kültür ve medeniyet şehri Sinop'umuza teşriflerinizin 95. Yıl dönümünü büyük bir gurur ve heyecanla yad ediyoruz. Bugün burada Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbali için başlattığınız “Harf İnkılabının” ilk adımını şehrimizde gerçekleştirmenizin onurunu Sinoplu hemşehrilerimizle birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyetin ışığında, bizlere işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda; tüm gücümüzle ülkemizi dünyanın en müreffeh ülkerinden biri yapmak ve aziz milletimize hizmet etmek için gece gündüz demeden, yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam etmekteyiz. Milletimizin tarihten silinmek istendiği bir anda iğne ile kuyu kazmak tabiri ile bir Türk Ordusu inşa ettiniz. Üstün liderlik yeteneğiniz sayesinde, milletimiz bağımsızlığını ölümüne bir kararlılıkla, yüreğiyle, bilek gücüyle elde etti. Zat-i Aliniz ve şehitlerimizin bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti payidar kılmaya ve aziz vatanımızı canımız pahasına korumaya ve büyütmeye devam edeceğiz.  Bu duygu ve düşüncelerle Zat-ı Alinizi, Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını ve bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz Şad Olsun.” Dedi.

Program, Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu bahçesinde devam etti.

15 Eylül 1928 tarihinde Harf İnkılabı’nı Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal Atatürk, bizzat kendisi yeni alfabeyi kara tahtaya yazarak şimdiki Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu bahçesinde halka göstermişti.

Editör: Mustafa Usta