TÜRKİYE'NİN İŞSİZLİK ORANI EN DÜŞÜK İLİ SİNOP: EMEKLİ ŞEHRİ VE GENÇ NÜFUS AZ TÜRKİYE'NİN İŞSİZLİK ORANI EN DÜŞÜK İLİ SİNOP: EMEKLİ ŞEHRİ VE GENÇ NÜFUS AZSinop’ta “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” etkinliği çerçevesinde 57 farklı konumda 100 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Sinop’ta Cumhuriyetin 100. yılı çerçevesinde oluşturulan 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı’nda Milli Ağaçlandırma Günü “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” fidan dikim etkinliği düzenlendi. Sinop Akliman mevkiinde düzenlenen etkinlik istiklal marşı ve saygı duruşu ile başladı. Halk oyunları ve okunan şiirlerle devam eden etkinlik fidanların toprakla buluşmasıyla son buldu.

Fidan dikimi sonrası açıklamalarda bulunan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, “Bütün Türkiye’miz de  olduğu gibi ilimizde de coşkuyla 7’den 70’e çocuğumuzdan, kıdemli gencimize kadar hep birlikte bir coşku yaşadık. Gerçekten hep beraber heyecanlıydık. Çok mutlu olduk. Sinop’ta da 100 bin fidanı şuanda Orman Bölge Müdürlüğümüzün koordinesinde il merkezimizde ve diğer 8 ilçemizde toprakla buluşturduk. Ülkemiz Avrupa’da ağaçlandırma konusunda 1’inci bir ülke. Dünyada ise 4’üncü ülke. 2019’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın Milli Ağaçlandırma Günü ilan etmesinden sonra ve ettiği tarihten itibaren bütün kamu kurumlarına ve vatandaşlarımıza büyük bir motivasyon sağlandı. Ağaçlandırma konusu yalnızca Tarım Orman Bakanlığının ve Orman Genel Müdürlüğünün değil, bütün halkın sahiplendiği bir alan oldu. Bundan çok gurur duyuyoruz. Orman bizim için önemli bir yaşam kaynağı. Aynı zamanda gelir getirici. Dünya’da yüzde 25 nüfus ormandan geçim sağlıyor. Yaklaşık yüzde 40 nüfus yakacak ihtiyacını ormandan temin ediyor. Buna da önem veriyoruz. Bundan dolayı yalnızca Kızılçam, Karaçam,  Sedirden Ziyade Kestane veya Ihlamur Badem türü gelir getirici fidanları toprakla buluşturuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

F
idan dikim etkinliğe Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan’ın yanı sıra Sinop Vali Yardımcısı Ali Osman Bulat,  Sinop İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, Sinop İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner,  Sinop Üniversitesi Rektörü Şakir Taşdemir kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, emniyet ve jandarma personeli, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


Editör: Mustafa Usta